בדומה למתרחש בכל תעשייה שבה הביקוש עולה על גדותיו, גם בתעשיית מקררי היין ההיצע מתרחב ומתגבר. ממצב שבו הוצעו בישראל דגמים בודדים בלבד שנמכרו במחירים גבוהים להכעיס, הגענו למצב שבו קיימים כיום עשרות רבות של מקררים איכותיים, המוצעים למכירה במחירים שווים לכל נפש. אם כך, מצד אחד האפשרויות רבות ומגוונות יותר, כך שכל אחד יכול להתאים לעצמו את המקרר המתאים לו, מצד שני, ריבוי האפשרויות הופך את הבחירה לקשה עד בלתי אפשרית. במאמר שלפניכם ריכזנו צרור נקודות להתייחסות, שיסייעו לכם לבצע את הבחירה המושכלת והמתאימה ביותר לצרכים שלכם ויקלו עליכם לרכוש את מקרר היין האולטימטיבימקרר היין האולטימטיבי.

מסגרת התקציב

זוהי הנקודה הראשונה שיש להתייחס אליה, שכן מסגרת התקציב המוקדשת לרכישת המקרר תסייע לכם לסנן די הרבה דגמים שאינם רלוונטיים עבורכם. בתחום מקררי היין קיים טווח מחירים רחב ביותר וחשוב לפיכך להתכוונן בשלב כמה שיותר מוקדם על סכום מסוים שאותו לא תעברו בשום אופן. זכרו רק שגם אם ברצונכם להשקיע ולרכוש מקרר איכותי ויוקרתי במיוחד, הרי שבסופו של יום היינות הם העניין, כך שמומלץ בהחלט להיזהר שלא להשקיע יותר מדי כסף במקרר עד שלא יישאר כסף נזיל לרכישת יינות.

קביעת מסגרת התקציב, או ליתר דיוק קבלת ההחלטה על הסכום שאותו אתם לא מעוניינים לעבור, צריכה להיכנס לתמונה בשלב כמה יותר מוקדם בתהליך, אך רק לאחר שתבצעו סקר שוק והשוואת מחירים, מכיוון שהסכום הנקבע צריך להיות מושפע הן מהתקציב האישי שלכם והן מהנעשה בשוק.

נפח הקירור

נפח הקירור של המקרר יקבע כמה בקבוקי יין תוכלו לקרר בו זמנית. אחת הטעויות הנפוצות ביותר שעושים אספנים מתחילים היא להתאים את נפח הקירור לכמות הבקבוקים שברשותם במעמד רכישת המקרר. מדובר בטעות מכיוון שלאוספים ישנה נטייה טבעית לגדול ולהתרחב כאשר מספקים להם את התנאים המתאימים. כמו כן, אנחנו יכולים להבטיח לכם שברגע שתרכשו את מקרר היין הראשון שלכם, היחס שלכם לאוסף צפוי להשתנות ובעקבות זאת התשוקה להגדיל את האוסף רק תלך ותתעצם.

טכנולוגיית הקירור

בתעשיית מקררי היין ניתן לזהות שתי טכנולוגיות קירור מרכזיות. הראשונה היא הטכנולוגיה הקלאסית הכוללת מדחס ונוזל קירור ואילו השנייה היא השיטה התרמו אלקטרית. מבלי להיכנס לנתונים הטכניים, ניתן להצביע על כמה הבדלים משמעותיים בין שתי הטכנולוגיות. כך, לדוגמה, מקררים הפועלים בשיטה התרמו אלקטריתבשיטה התרמו אלקטרית הם מקררים שקטים להפליא, שאינם רועדים במהלך הפעולה שלהם, מה שתורם לשימור היין. יחד עם זאת, אלה מקררים יקרים יחסית שאינם מסוגלים לעבוד בצורה טובה כשבחלל החדר שבו הם פועלים שוררת טמפרטורה של יותר מ-24 מעלות צלזיוס. בנוסף, המקררים הפועלים בשיטה התרמו אלקטרית הם מקררים מוגבלים בנפח (קיבולת מרבית: 72 בקבוקים72 בקבוקים) וכן מבחר הדגמים הפועלים בשיטה זו מצומצם יחסית.

מסנן קרינה

בין הגורמים שעשויים להוביל לקלקול היין, חשוב להזכיר את קרינת השמש, כשלמעשה קרינה ישירה עשויה לגרום לקלקול היין, גם אם הוא מקורר היטב במקרר יוקרתי. לפיכך מומלץ להצטייד במקרר המאובזר במסנן קרינה, במיוחד אם אתם מתכוונים למקם את המקרר באזור החשוף לאור השמש רוב שעות היום. מובן שאם אתם מתכוונים למקם את המקרר באזור חשוך, יש לכך פחות חשיבות, אך זכרו כי ייתכן שבעתיד תרצו לשנות את המיקום שלו.

בקרות או לא להיות

מקרר היין האולטימטיבי הוא מקרר המסוגל לספק לבקבוקי היין את התנאים האידיאליים הנדרשים, הכוללים מינימום תנודות ושינויים. הכוונה היא לשינויים הן ברמת הלחות והטמפרטורה והן ברעידות. הזכרנו כי מקררים הפועלים בשיטת הקירור התרמו אלקטרית לא רועדים במהלך הפעולה שלהם מכיוון שהם לא עושים שימוש במדחס, אך חשוב לדעת כי ישנם גם מקררי יין הפועלים באמצעות מדחס, המצוידים במערכת בקרת רעידות.

בנוסף, ישנם דגמים המצוידים בבקרת לחות מתקדמת ובמיוחד חשוב לתת את הדעת לקיומה של מערכת בקרת טמפרטורה. מעניין לדעת גם כי ישנם מקררי יין המצוידים במערכת המאפשרת ליצור מספר חללי קירור נפרדים, וכך לשמר בקבוקים שונים בטמפרטורות שונות.

רמת הגימור ואופי העיצוב

הדגמים השונים של מקררי היין מגיעים בעיצובים שונים ובדרגות גימור מגוונות. גם בהקשר זה נציין כי לא תמיד המעצב המפואר ביותר או זה שנהנה מדרגת הגימור הגבוהה ביותר, הוא בהכרח גם המקרר הנכון ביותר עבורכם באופן אישי. סרקו את החל שבו אתם מעוניינים למקם את המקרר ונסו לחשוב איזה מדגמים יהלום את החדר ויתאים לו כמו כפפה ליד. הואיל ולא תמיד אפשר לדעת מראש עד כמה יתאים העיצוב של מקרר היין החדש לעיצוב המאפיין את החדר, הרי שמומלץ ביותר לדאוג לכך שיהיה באפשרותכם להחליף את המקרר במידת הצורך תוך מספר ימים מהרכישה.

תנו עדיפות למקררים חדשים

אם אתם מתלבטים בנוגע לסוגיית ה"חדש מול משומש", הרשו לנו להמליץ לכם בחום להתרחק ממקררי יין משומשים כמו מאש. הסיבה לכך נעוצה בעובדה שאין לכם שום אפשרות לדעת מה הוא המצב התחזוקתי של המקרר המשומש שאתם מתעניינים לגביו. מעבר לזה, פער המחירים בין מקרר חדש ומשומש מאותו הדגם, אינו משמעותי במיוחד ולכן ישנו סיכוי לא רע שהניסיון לחסוך מעט כסף בטווח הקצר במעמד הרכישה, יתברר כהפסד משמעותי של כסף בטווח הארוך.

תוקף והיקף האחריות

סיבה נוספת בגינה מומלץ לתת עדיפות למקררי יין חדשים היא שבמקרה של תקלה באפשרותכם לפנות לגרום שמכר לכם את המקרר ולנצל את האחריות. בנושא זה נציין כי לא אחת תנאי, משך והיקף האחריות, יכולים בהחלט להכריע את הכף לכאן או לכאן ולכן מומלץ ביותר להתעניין גם בנוגע לנתונים החשובים האלו כאשר מנסים לבחור את המקרר הנכון ביותר עבורכם.

מומלץ לקרוא גם:

איך לבחור מקרר תצוגה לעסק?איך לבחור מקרר תצוגה לעסק?
שיקולים בבחירת מקרר יין ביתישיקולים בבחירת מקרר יין ביתי